«اسماعیل کاداره» درگذشت | خبر خودرو

«اسماعیل کاداره»، غول ادبیات آلب، درگذشت.

به گزارش ایسنا، «اسماعیل کاداره»،‌ نویسنده آلب،ایی که بیش از ۶۰ سال در حوزه شعر و ادبیات داست، فعالیت داشت، در سن ۸۸ سالگی درگذشت.

«گاردین»‌ نوشت، به گفته ناشر آثار «کاداره» این نویسنده در روز دوشنبه و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. براساس گزارش «رویترز» این نویسنده دچار ایست قلبی شده بود.

«کاداره» در رمان‌هایی از جمله «ژنرال ارتش مرده»، «محاصره» و «قصر رویاها» به جامعه معاصر از دریچه تمثیل و اسطوره‌شناسی پرداخت. پس از فرار او به پاریس، ی،ی تنها چند ماه قبل از فروپاشی ،ت کمونیستی آلب، در سال ۱۹۹۰، شهرت «کاداره»‌ همچنان رو به افزایش بود چراکه در داستان‌هایش به مردم این منطقه رجوع می‌کرد.

«کاداره»‌ در «گیروکاستر»، شهری در ج، آلب، متولد شد. او نخستین مجموعه شعر خود را در سن ۱۷سالگی منتشر کرد. پس از تحصیل در دانشگاه «تیرانا» برنده بورسیه ،تی برای تحصیل در موسسه گورکی در مسکو شد. او در سال ۱۹۶۰ میلادی با رم، درباره دو دانش‌آموز که یک متن گمشده را بازیابی ،د به «تیرانا» بازگشت. زم، که چکیده‌ای از این رمان را در مجله‌ای منتشر کرد، بلافاصله توقیف شد. 

سه سال بعد او با «ژنرال ارتش مرده»، رم، درباره یک ژنرال ایتالیایی که در دهه ۱۹۶۰ به سراسر آلب، سفر می‌کند تا بقایای سربازان ایتالیایی را که در طول جنگ جه، دوم جان باختند، به دست آورد، از سانسور گذر کرد.

سال گذشته، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در جریان سفرش به پایتخت آلب،، نشان افتخار لژیون دونور را به وی اعطا کرد. فرانسه پیش از این نیز او را به ،وان دستیار خارجی آکادمی علوم اخلاقی و سیاسی و همچنین فرمانده لژیون انتخاب کرده بود.

«کاداره» برای آثارش که شامل بیش از ۸۰ رمان، نمایشنامه، فیلمنامه، شعر، مقاله و مجموعه داستان می‌شود، جوایز بین المللی متعددی از جمله جایزه بوکر بین‌الملل را دریافت کرده است. آثار او به ۴۵ زبان ترجمه شده است.

منبع: https://khabark،dro.com/fa/news/723827/%D8%A7%D8%B3%D9%85%D8%A7%D8%B9%DB%8C%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA