افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع امواج در شمال و جنوب کشور

سازمان هواشناسی نسبت به افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع موج تا ۲ متر در آب‌های ج، و شمال کشور هشدارداد.

به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۸ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج دریا تا ۱.۵ متر در سواحل و دور از ساحل تا ۲ متر پنج‌شنبه (۱۷ اسفندماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران، جمعه (۱۸ اسفندماه) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان، مازندران و گلستان و شنبه (۱۹ اسفندماه) در  مناطق ساحلی و دور از ساحل استان مازندران، در دریای ،ر پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی خطر غرق شدن شناگرها، آسیب به تورهای صیادی، آسیب به شناورهای سبک و اختلال در فعالیت های ساحلی و فراساحل وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به منع فعالیت‌های شیلاتی و تفریحی، منع تردد شناورهای سبک، منع ورود و ،وج کشتی‌ها به بنادر، منع فعالیت‌های پشتیب، صنایع فراساحل و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی توسط کلیه فعالان دریایی توصیه می‌کند.

در ادامه این هشدار آمده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع موج تا ۱/۷ متر پنج‌شنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان، جمعه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان و مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در شرق خلیج ،، تنگه هرمز و غرب دریای عمان، شنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در شرق خلیج ،، تنگه هرمز و غرب دریای عمان و یکشنبه در مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان، در غرب دریای عمان دور از انتظار نیست.

در این شرایط آب و هوایی اختلال در ترددهای دریایی، خطر غرق شدن شناگرها و پاره شدن تورهای صیادی، احتمال خسارت به تاسیسات ساحلی، احتمال اختلال در فعالیت‌های سکوهای نفتی پیش‌بینی می‌شود بنابراین اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین، منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم جهت فعالیت های ساحلی و فراساحل همچنین سکوهای نفتی مد نظر قرار گیرد.

به گزارش ایسنا هشدار زردرنگ به م،ای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/716023/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B3%D8%B1%D8%B9%D8%AA-%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D9%85%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D8%AC%D9%86%D9%88%D8%A8-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1