انگلیس «جاسوس فراری» را بازداشت کرد

باشگاه خبرنگاران: متروپلیتین پلیس با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ا، (توئیتر سابق) اعلام کرد: ماموران او را پیش از ساعت ۱۱ صبح امروز (شنبه) در منطقه چیزیک دستگیر ،د و او در حال حاضر در بازداشت است.

پیشتر منابع خبری از رویت نامبرده در غرب لندن و حضور نیرو‌های مسلح پلیس خبر دادند؛ اما خبر دستگیری و انتقال وی به بازداشتگاه ساعت ۱۱ و ۳۸ دقیقه (به وقت لندن) توسط پلیس لندن منتشر شد.

عابد خلیفه چهارشنبه گذشته از زندان وندزورث گریخت و پلیس برای شکار وی فراخوان عمومی صادر کرد. بر اساس گزارش رسانه‌های ،یس، این نظامی سابق ۲۱ ساله و متخصص کامپیوتر در ارتش بریت،ا که به اتهاماتی، چون انتقال یک بمب قلابی و دادن اطلاعات طبقه بندی شده به کشور متخاصم و دیگر اتهامات، در انتظار محاکمه بود، با پوشیدن لباس آشپز و پنهان شدن در یک ون انتقال غذا از زندان، فرار کرده بود.

افزون بر ۱۵۰ افسر پلیس طی عملیات گسترده‌ای سرگرم شکار او بودند. هم زمان مبادی مرزی کشور در حالت آماده باش قرار گرفت و با توجه به احتمال سوختگی صورت وی در حین فرار، به داروخانه‌ها نیز درباره احتمال مراجعه وی هشدار داده شد.

خلیفه به گفته رسانه‌ها، قبلاً در پادگ، متعلق به و، دفاع در شهر استانفورد ،ستان مستقر بوده است. این پادگان مقر تیپ یکم ارتش سلطنتی ،ستان، آژانس دفاع الکترونیک، پایگاه مش، فرماندهی تأمین تاکتیکی هلیکوپتر نیروی هوایی سلطنتی و محل استقرار گروه یکم دانشجویان نیروی هوایی است.

او که در ماه مه، از ارتش ا،اج شد، متهم است که در سال ۲۰۲۱ و در زم، که در پادگ، در مرکز بریت،ا مستقر بود، اطلاعاتی را برای شخصی آماده می‌کرد که احتمالاً در حال آماده‌سازی یک اقدام تروریستی بود. به نوشته رو،مه گاردین خلیفه قرار بود در ماه نوامبر در دادگاه «وولویچکراون» محاکمه شود. او بعد از آنکه به اتهامات جداگانه‌ای دستگیر شده بود ژانویه سال گذشته به قید وثیقه از زندان آزاد شد.

نامبرده همچنین متهم بوده در پایگاه نظامی محل خدمتش، بمب‌های ساختگی، کار گذاشته تا احتمالاً نقشه یک بمب‌گذاری واقعی را شبیه‌سازی کند. علاوه بر این، گفته می‌شود که خلیفه با دسترسی به پرونده سربازان ارتش، به اطلاعاتی از پرونده‌های پرسنل و، دفاع دسترسی پیدا کرده بود.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/699931/%D8%A7%D9%86%DA%AF%D9%84%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D8%A7%D8%B3%D9%88%D8%B3-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%DA%A9%D8%B1%D8%AF