بایدن در نشست صلح اوکراین شرکت نمی‌کند

بایدن احتمالا در نشست صلح اوکراین که ماه آتی میلادی در سوئیس برگزار خواهد شد، شرکت نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، برگزاری این نشست همزمان با کارزار جمع آوری کمک‌های مالی در کالیفرنیا این احتمال را به وجود آورده که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا شاید در نشست صلح اوکراین به میزب، سوئیس شرکت نکند.

به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، نشست صلح اوکراین قرار است ۱۵ و ۱۶ ژوئن سال جاری میلادی در سوئیس و پس از نشست گروه هفت در ایتالیا برگزار شود.

چند تن از سران کشورهای گروه هفت قرار است در نشست گروه صلح اوکراین نیز شرکت کنند اما نه کامالا هریس و نه بایدن برنامه‌ای برای شرکت در نشست سوئیس ندارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیز برای شرکت در این نشست دعوت نشده و ی،ری از سران کشورهای دیگر هم قرار است در این نشست شرکت نکند.

بایدن قرار است پس از نشست گروه هفت در ج، ایتالیا به لس آنجلس برود تا در کارزار کمک مالی که ۱۵ ژوئن برگزار می شود، حضور داشته باشد.

این تصمیم نشان می‌دهد که بایدن برای پیروزی بر رقیب خود ی،ی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق و کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موضعش را به سمت کارزارهای انتخاباتی و جمع آوری کمک‌های مالی برای کارزار خود تغییر داده است.

این احتمال همچنین نشان دهنده بدبینی گسترده‌تری نسبت به کنفرانسی است که سوئیس با سازماندهی آن در هنگام سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین به این کشور در ژانویه موافقت کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در این نشست در سوئیس شرکت می‌کنند.

غیبت چین احتمالا زلنسکی را ناامید خواهد کرد. پکن مدت‌هاست که با توجه به روابط نزدیکش با مسکو که برای این روند بسیار مهم تلقی می‌شود، تاکنون از ا،ر جلسات منتهی به اج، صرفنظر کرده است.

تا زم، که مجموعه‌ای از اصولی که هر گونه راه‌حل صلح آینده را تعریف می‌کنند، به طور کلی مورد توافق قرار نگیرند، اوکراین و متحدانش نمی‌خواهند با مسکو تعامل کنند. نشست سوئیس در ابتدا به ،وان نخستین گام به سوی این هدف پیش بینی شده بود.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/721533/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D8%A7%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D9%86%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%DA%A9%D9%86%D8%AF