حمایت وزارت صمت از خودروسازان داخلی مشروط بر دستیابی به استانداردهای جهانی است

به گزارش خبرخودرو، دومین نمایشگاه تحول صنعت خودرو امروز سه شنبه 23 آبان ماه با حضور وزیرصنعت، معدن و تجارت و با نمایش آ،ین تحولات صنعت خودرو در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار خبرخودرو، عباس علی آبادی؛ وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه برگزاری این نمایشگاه و در جمع خبرنگاران استفاده از خودروهای برقی را یکی از راه های موثر برای کاهش آلودگی هوا و رفع معضل انرژی در کشور ،وان و بیان کرد: مردم از خودروسازان داخلی انتظار بیشتری دارند اما متاسفانه این انتظار همان طور که مقام معظم رهبری به آن اشاره فرمودند برآورده نشده است. ضمن اینکه با توجه به سابقه صنعت خودروسازی کشور انتظار می رفت زودتر از سایر کشورها به تولید خودرو برقی دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه دنیا 70 سال پیش به مزیت های برقی سازی خودروها دست یافته است، اظهار داشت: متاسفانه در گذشته عواملی چون ارزان بودن سوخت بنزین و نبود مشکلات زیست محیطی و آلودگی هوا موجب عقب نشینی از این موضوع شده اما اکنون آلودگی هوا در تهران قابل تحمل نیست و در این شرایط ناگزیر به حرکت به سمت خودروهای برقی هستیم.

وزیر صمت افزود: از طرفی ظرفیت قابل توجهی از درآمد کشور در بخش انرژی استفاده می شود و این موضوع موجب کوچک شدن اقتصاد کشور شده است. بنابراین در بخش های مهم اقتصادی باید به نحوی سرمایه گذاری کرد که درآمدزایی و رونق اقتصادی را برای کشور به همراه داشته باشد که یکی از این راه ها کاهش مصرف انرژی و افزایش بهره وری از طریق توسعه خودروهای برقی است.

علی آبادی با اشاره به عملکرد خودروسازان در حوزه تولید خودروهای برقی بیان کرد: حرکت به سمت برقی سازی از سوی  خودروسازان آغاز شده و ما نیز با حمایت از آنها این مسیر را تسریع می کنیم کمااینکه یکی از خودروسازان اصلی در حال تولید یک خودروی برقی است اما چون هنوز به محصول نهایی تبدیل نشده نمی توان آن را با اطمینان در اختیار مردم قرار داد.

وی ادامه داد: طبق قولی که خودروسازان داده اند قرار است تولید خودروهای برقی در شش ماه نخست سال آینده اتفاق بیفتد و این مطالبه و، صمت است چراکه استفاده از خودروهای برقی در شأن مردم و حق آنهاست و در اقتصاد ملی نیز اثری مثبت دارد.

وزیر صمت در خصوص آ،ین وضعیت ایجاد زیرساخت های مورد نیاز برای استفاده از خودروهای برقی اذعان داشت: خوشبختانه کشور در این زمینه سرمایه گذاری هنگفتی انجام داده و بیش از 92 هزار میلیارد تومان م،ات نیروگاه در کشور وجود دارد و در هر نقطه از کشور دسترسی به برق وجود دارد اما نیاز به شارژ سریع داریم که در گام نخست سعی بر ایجاد شارژ برقی خودرو در کلان شهرها و حداقل یک واحد شارژ برقی در سایر شهرها و امکان شارژ خودروهای برقی در مسیرهای بین راهی در آینده نزدیک را داریم. لذا در حوزه زیرساخت ها تگر، وجود ندارد.

علی آبادی همچنین درباره تامین قطعات خودروهای برقی بیان کرد: تحول در صنعت خودروهای برقی با رشد قطعات اتفاق نمی افتد و این یک آدرس اشتباه است و ما معتقدیم آغاز تحول و ارزش افزوده در نوآوری است لذا ابتدا باید با تولید قطعات استراتژیک خودرو که ارزش افزوده بالایی دارند به سمت نوآوری حرکت کرده و سپس بازارهای بین المللی را تسخیر کنیم.

وی همچنین از شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها برای مشارکت در تولید محصولات برقی و خلق آینده ای بهتر دعوت کرد.

وزیر صمت در ادامه در خصوص اقدامات این و،خانه در راستای ارتقای کیفیت خودروهای داخلی اظهار داشت: ارتقای کیفی محصولات خودروسازان مطالبه ما است و به خودروسازان نیز اعلام کرده‌ایم اگر به استانداردهای جه، نرسند، از آنها حمایت نمی‌کنیم زیرا حمایت مشروط بر این است که در تراز جه، باشند و شأن مردم ما کمتر از مردم دیگر نقاط دنیا نیست.

وزیر صمت یادآور شد: از آنجا که خودروی برقی سازگار با محیط زیست است و مشکل سوخت را حل می‌کند در اولویت حمایت است لذا هر یک از شرکت‌های خودروساز که با اولویت به سمت خودروی برقی حرکت کنند در اولویت برای تأمین ارز قرار می‌ گیرند.

علی آبادی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا خودروسازان اخیراً متقاضیان ثبت نام‌کننده در سامانه یکپارچه را مجبور به ،ید خودروهایی می‌کنند که مورد تقاضای آنها نیست، گفت: خودروساز طبق قانون حق ندارد ،یدار را مجبور به ،ید محصولی کند و باید طبق قرارداد عمل کند و آن طور که خودروسازان گفته‌اند به مشتریان توصیه می‌کنند خودرویی را جای خودروی دیگر ،یداری کنند اما مشتری می‌تواند این توصیه را نپذیرد.

وی در خصوص زمان ،وج شورای رقابت از قیمت گذاری خودرو ،وان کرد: بنده در این زمینه اختیاری ندارم و نمی توانم قولی بدهم اما چشم‌انداز ،ت و و، صمت این است که رقابت در تولید خودرو به نحوی باشد که نیازی به قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت نباشد. همچنین در راستای تامین نیاز مردم اقداماتی را در حوزه واردات انجام داده‌ایم و به زودی برنامه‌های دیگری را اعلام خواهیم کرد.

وزیر صمت همچنین در خصوص عدم تامین قطعات خودروهای چینی توسط برخی خودروسازان مونتاژی گفت: هر خودروسازی که خودرو را عرضه می‌کند متعهد به تامین قطعات است و بنده این مطالبه را رسیدگی خواهم کرد.

علی آبادی درباره دستاوردهای خودرویی سفر به چین اظهار داشت: سفر به چین با هدف شناسایی ظرفیت‌های خودروسازی این کشور انجام شد و شرکت‌های خودروساز قراردادهایی را منعقد ،د و تلاش می کنیم شرکت‌ها با عقد این قراردادها به سمت انتقال تکنولوژی حرکت کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان در خصوص بومی‌سازی صنعت موتورسیکلت بیان کرد: برنامه هایی که در حوزه خودرو داریم موتورسیکلت را نیز شامل می شود و به اعتقاد بنده موتورسیکلت سریع تر از خودرو می تواند ساخت داخل شود. برخی شرکت ها به این حوزه ورود کرده اند و ما نیز از آنها حمایت می‌کنیم.

حمایت و، صمت از خودروسازان داخلی مشروط بر دستیابی به استانداردهای جه، است
حمایت و، صمت از خودروسازان داخلی مشروط بر دستیابی به استانداردهای جه، است
حمایت و، صمت از خودروسازان داخلی مشروط بر دستیابی به استانداردهای جه، است
حمایت و، صمت از خودروسازان داخلی مشروط بر دستیابی به استانداردهای جه، است

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/705914/%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D8%B5%D9%85%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84%DB%8C-%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B7-%D8%A8%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA