خسروی: ۵۰ هزار فحش به خاطر طارمی به من داده‌اند

همشهری آنلاین: داور قدیمی فوتبال ایران بعد از دیدار با ازب،تان در یک استوری اینستاگرامی ماجرای سرنگونی مهدی طارمی در محوطه جریمه حریف دردقایق ابتدایی را سوژه کرد و با لحنی عجیب به مهاجم ایر، پورتو حمله کرد. او خطاب به مهدی طارمی گفته بود که شبیه سازی نکند و در ادامه از او خواسته بود داستان چوپان دروغگو را بار دیگر بخواند!

این استوری اینستاگرامی واکنش‌های تندی را در فضای مجازی علیه علی خسروی به راه انداخت؛ همین موضوع بهانه ای شد تا با خسروی هم‌کلام و دلیل این اقدام را از او جویا شویم.

علی خسروی کارشناس داوری فوتبال ایران و عضو کمیته داوران فدراسیون در خصوص استوری شب گذشته اش خطاب به مهدی طارمی به خبرنگار ما گفت: «من معمولا اگر چیزی می‌گویم یا حرفی می‌زنم از روی دلسوزی است. کشورم ایران را دوست دارم و فوتبال کشورم را دنبال می‎کنم. اتفاقا به بازیکنان تیم ملی کشورم و به خصوص مهدی طارمی هم بسیار علاقه‌مند هستم.»

او ادامه داد: «اگر صحبتی انجام می دهم، به خاطر سالها حضورم در عرصه قضاوت است. از سال ۲۰۰۰، کارشناس داوری هستم و آدمی نیستم که با «به به» و «چه چه» حرفم را بزنم. حرف من به آقا مهدی(طارمی) معلمی بود، به نوعی چوب معلم بود که می‌گویند گُل است.اتفاقا می خواستم طارمی ارزش خودش را بیشتر بداند و بیشتر متوجه شود که چقدر به او و تکنیکش و تجربه اش نیاز داریم. می خواستم به او تلنگری بزنم که در محوطه جریمه کاری نکند که خودش و تیمش ضرر کند. درست مثل کاری که مهرداد پولادی در بازی با عراق در جام ملت های آسیا استرالیا انجام داد یا اعتراض دسته جمعی بازیکنان ایران در مصاف با ژاپن در جام ملت های قبلی که منجر به گ،نی بازیکنان ژاپن شد. هدف من این است که اعتراض ها به داوران کمتر بشود».

خسروی با اشاره به حملاتی که از شب گذشته در فضای مجازی به او شده، تاکید کرد: « از شب گذشته بالای ۵۰ هزار فحاشی به من و خانواده ام شده است؛ اما خیلی ها هم بودند که حرف من را تایید ،د. حرف من این است که داوران حرفه‌ای تر از قبل شده اند و متوجه می‌شوند کدام بازیکن شبیه سازی می کند و کدام بازیکن واقعا با خطا سرنگون شده است. یادم هست در پورتو هم طارمی چند بار شبیه سازی کرده بود و داوران نگرفتند.»

کارشناس داوری باتجربه فوتبال افزود: «این حرفی هم که من زدم فقط درباره طارمی نیست، دوست دارم همه مهاجمان بدانند که در محوطه جریمه اگر واقعا روی آنها خطا شده روی زمین بیفتند. ما قبلا هم از این دست بازیکنان در ،یب تیم ملی داشتیم، بازیکن، مثل حسین کعبی، ناصر محمدخ، و … که جزو بزرگان فوتبال بودند و قضاوت ، برای آنها سخت بوده است. ضمن اینکه در همین صحنه اخیر ایران و ازب،تان هم داور می توانست به طارمی به خاطر شبیه سازی کارت زرد بدهد و این را ا،ر کارشناسان داوری هم تایید می کنند اما این کار خوشبختانه انجام نشد.»

خسروی در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نبود از لحن بهتری برای انتقاد به مهدی طارمی استفاده می‌کرد، گفت: «بعضی وقت ها نصیحت ، با «به به» و «چه چه» ، آن تاثیرگذاری خودش را ندارد. باید لحن آن را عوض کنیم. به طور کلی روش صحبت ، من اینگونه است، چه با خانواده ام و چه در با همکارانم در محل کار همین گونه هستم. البته من بی ادبی به مهدی طارمی نکردم و اگر هر،ی و به خصوص خود آقامهدی (طارمی) فکر کرده بی ادبی انجام دادم، از او عذرخواهی می کنم.»

این کارشناس در ادامه بیان کرد: «خیلی ها عاشق مهدی طارمی هستند و به من حمله و توهین ،د، اما خیلی ها هم گفتند که به فوتبال ملی خدمت کرده ای. من ۲۴ سال است که کارشناسی داوری می کنم و زوایا را می شناسم. هدفم این بود که آقامهدی(طارمی) حواسش باشد که در جام ملت های آسیا این صحنه را داوران پنالتی نمی گیرند.»

خسروی درباره استفاده از عبارت «چوپان دروغگو» برای مهدی طارمی گفت: «این یک ضرب المثل است که خیلی از ما در زندگی روزمره و در مکالمات خودم، مان از آن استفاده می کنیم. بارها دیده ایم که در نصیحت ، ،ی از ضرب المثل چوپان دروغگو استفاده می کنیم و من هم بیشتر بابت مزاح از آن استفاده کردم.»

وی افزود: «من شب گذشته خیلی لذت بردم که امیر قلعه‌نویی در مصاحبه اش گفت بازیکنان ازب،تان با قلب خود بازی ،د. او واقعیت را گفت. ا،ر بازیکنان ما در اروپا بازی می‌کنند و فوتبال در اروپا و آسیا باهم متفاوت است. من از بازیکنان می خواهم با قلب خود بازی کنند. برزیلی ها با قلب خود بازی می کنند و ممکن است ببازند و آلم، ها با مغز بازی می کنند و ممکن است ببرند، اما ما ایر، ها برزیل را بیشتر از آلمان دوست داریم.»

کارشناس قدیمی داوری فوتبال تاکید کرد: «فوتبال ایران حالاحالاها به مهدی طارمی نیاز دارد و ما هم قرار است حالاحالا مهدی طارمی را در نوک حمله تیم ملی ببینیم، اما طارمی و بقیه هم باید مواظب خودشان باشند تا کاری نکنند که خودشان و تیم ملی ضربه بخورند.»

خسروی صحبت های خود را اینطور به پایان برد: «ازشما می خواهم شماره تلفن مهدی طارمی را برای من بفرستید تا برای او یک وویس بگذاریم و به او بگویم قصد بی احترامی نداشتم. به او خواهم گفت که جای پسر من است و از سر رفاقت چنین توصیه ای به او انجام دادم و هدفم این بود که فوتبال ایران از این هم بیشتر پیشرفت کند.»

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/706741/%D8%AE%D8%B3%D8%B1%D9%88%DB%8C-%DB%B5%DB%B0-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%81%D8%AD%D8%B4-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1-%D8%B7%D8%A7%D8%B1%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%D8%AF