سنگاپور میزبان بزرگترین کارخانه حذف کربن اقیانوسی جهان می‌شود

کشور سنگاپور به‌زودی صاحب بزرگترین کارخانه حذف کربن دی ا،ید از اقیانوس در جهان موسوم به اکواتیک-۱(Equatic-1 ) خواهد شد که طی ۱۸ ماه آینده در دو فاز ساخته می‌شود.‌

به گزارش ایسنا، دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس(UCLA) و استارت‌آپی موسوم به اکواتیک(Equatic) که توسط پژوهشگران همین دانشگاه تاسیس شده است، برای ساخت اکواتیک-۱(Equatic-1) آماده می‌شوند.

به نقل از آی‌ای، این پروژه ۲۰ میلیون دلاری بزرگترین کارخانه حذف کربن دی ا،ید مبتنی بر اقیانوس در جهان خواهد بود.

این پروژه با حمایت آژانس آب سنگاپور، بنیاد تحقیقات ملی آمریکا(NRF) و مؤسسه مدیریت کربن دانشگاه UCLA روزانه ۱۰ تن کربن دی ا،ید(CO۲) را حذف خواهد کرد که افزایش صد برابری را نسبت به دو پروژه آزمایشی در لس‌آنجلس و سنگاپور نشان می‌دهد.

یک نوآوری شگفت انگیز

پروژه Equatic-1 در دو مرحله طی ۱۸ ماه آینده توسط یک تیم چند رشته‌ای متشکل از پژوهشگران و متخصصان در غرب سنگاپور ساخته خواهد شد.

فاز اول این پروژه از ماه مارس آغاز خواهد شد و تا پایان سال ۲۰۲۴ روزانه یک تن کربن دی ا،ید را حذف خواهد کرد.

فرآیند منحصر به فرد Equatic از الکترولیز برای عبور جریان از آب دریا استفاده می‌کند که باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی برای حذف CO2 محلول در آب می‌شود.

سیستم Equatic-۱ بر خلاف روش‌های سنتی به طور ایمن کربن دی ا،ید را در مواد جامد مبتنی بر کلسیم و منیزیم ذخیره می‌کند و یک محلول بادوام برای حداقل ۱۰ هزار سال ارائه می‌کند.

این فناوری در حذف کربن متوقف نمی‌شود و روزانه تقریباً ۳۰۰ کیلوگرم هیدروژنِ کربن‌منفی تولید می‌کند.

گاراو سانت، بنیان‌گذار اکواتیک می‌گوید: مقیاس‌پذیری راه‌حل‌های حذف کربن به فناوری روز، شرکای جسور و متعهد و تمرکز بر موفقیت به موقع و قابل اندازه‌گیری نیاز دارد. ما بسیار خوش شانس بوده‌ایم که این چشم‌انداز مش، را با شرکای خود در سنگاپور ایجاد کرده‌ایم تا راه حل‌های خود را در مقیاس تجاری و در سراسر جهان گسترش دهیم.

مق، با انتشار کربن در سطح کلان

داستان موفقیت اکواتیک در پروژه‌های آزمایشی در لس‌آنجلس و سنگاپور در سال ۲۰۲۳ آغاز شد و در کمتر از دو سال، شهرت جه، به دست آورد. مجله تایم آن را یکی از بهترین اختراعات سال ۲۰۲۳ معرفی کرد و پایگاه پاپیولار ساینس(Popular Science) آن را در میان ۵۰ نوآوری برتر سال قرار داد.

تاثیر بالقوه Equatic-1 خیره کننده است. این تاسیسات در مقیاس کامل می‌تواند کربن دی ‌ا،یدی را که سالانه ۸۵۰ نفر منتشر می‌کنند، حذف کند.

برنامه‌های آینده این استارت‌آپ شامل راه‌اندازی یک کارخانه تجاری با قابلیت جذب نزدیک به ۱۱۰ هزار تن کربن دی ا،ید در سال است که معادل انتشار سالانه بیش از ۲۵ هزار نفر است.

سنگاپور امیدوار است تا سال ۲۰۴۵ با رویکردی سه‌جانبه برای جایگزینی، کاهش و حذف انتشار کربن به انتشار خالص صفر برسد.

چی منگ پانگ، مدیر ارشد مهندسی و فناوری سنگاپوری می‌گوید: ما خوشحالیم که همکاری خود را با دانشگاه کالیفرنیا لس‌آنجلس و استارت‌آپ اکواتیک برای توسعه راه حلی که با کارخانه نمک زدایی هم افزایی داشته باشد، ادامه می‌دهیم.

وی افزود: ما به شدت معتقدیم پیشرفت‌های فناوری که با مشارکت دانشگاه و بخش خصوصی ارائه می‌شوند، کلید رسیدگی به چالش‌های پیچیده ناشی از تغییرات آب و هوا هستند.

پروژه Equatic-1 به ،وان یک سیستم ماژولار طراحی شده است. این رویکرد، امکان گسترش سریع را فراهم می‌کند، در حالی که خطرات را در مقایسه با فناوری‌های سنتی کاهش می‌دهد.

این سیستم همچنین از آنُدهای انتخابی توسعه یافته با پشتیب، آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته آژانس انرژی آمریکا(ARPA-E) استفاده می‌کند. این آندهای منحصر به فرد، ا،یژن تولید می‌کنند و محصولات جانبی ناخواسته ک، را در طول الکترولیز آب دریا حذف می‌کنند.

استارت‌آپ Equatic فاش کرد که با چندین شرکت از جمله بوئینگ برای تاسیس کارخانه‌های تجاری آینده به توافق رسیده است.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/715752/%D8%B3%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%BE%D9%88%D8%B1-%D9%85%DB%8C%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AD%D8%B0%D9%81-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%86-%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%B3%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF