طرح شناسایی و حمایت کودکان کار تهران

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تهران از شناسایی و حمایت از ۱۰۸ نفر کودکان کار در سطح شهر تهران خبر داد و گفت: مجتمع شوق زندگی ویژه کودکان تا پایان سال در شهر تهران افتتاح خواهد شد.

به گزارش ایسنا، جلسه ساماندهی کودکان کار شهر تهران با حضور علی صالحی دادستان تهران، سید علی کاظمی معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی حقوق کودک و جمعی از مسئولان و مدیران دستگاه‌های اجرایی و انتظامی در دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان تهران برگزار شد. 

علی صالحی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تهران در این جلسه با بیان اینکه نشست امروز به منظور ساماندهی کودکان کار در سطح شهر تهران برگزار شد، اظهار کرد: این موضوع به ،وان یکی از دغدغه‌های ریاست قوه قضاییه و در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری در دستور کار دستگاه قضایی قرار دارد. 

وی افزود: با همکاری مجموعه دستگاه‌های متولی در این امر اقدامات خوبی در سطح شهر تهران برای ساماندهی کودکان کار و خیاب، انجام شده است و همکاران ما در حوزه دادست، به این موضوع ورود جدی داشته‌اند. 

دادستان تهران ادامه داد: در حال حاضر ۱۰ نقطه شاخص و دارای اولویت در شهر تهران شناسایی و با اقدامات خوبی که در این حوزه انجام گرفت تا به امروز حدود ۱۰۸ نفر از کودکان کار در این مناطق شناسایی، جذب و حمایت شدند. 

وی یادآور شد: طرح شناسایی و حمایت کودکان کار تهران با جدیت بسیار در حال عملیاتی شدن است و دستگاه‌های مرتبط با این موضوع نیز تاکنون وظایفی که برای آن‌ها مقرر شده است را به درستی انجام داده‌اند. 

صالحی به نتایج رضایت‌بخش این طرح اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با همکاری دستگاه‌ها و مسئولین امر این طرح عملیاتی و اجرا شده و بنا داریم آن را از نظر نیرو، تج،ات و امکانات در سطح گسترده‌تری انجام دهیم تا شاهد اثرات مثبت بیشتری باشیم. 

وی بیان کرد: دستگاه قضایی نیز در همین راستا آمادگی خود را اعلام می‌کند که هرگونه پشتیب، و حمایتی که در این ارتباط نیاز باشد را برای دستگاه‌های متولی انجام دهد. 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان تهران با تشکر از دستگاه‌های متولی ساماندهی کودکان کار و خیاب، به دلیل انجام اقدامات مفید و موثر، خاطر نشان کرد: امروز دستگاه‌های مرتبط با این امر رسالت خود را به خوبی انجام می‌دهند و امیدواریم بتو،م شاهد روزی باشیم که این طرح تاثیر خود را در کاهش آمار کودکان کار گذاشته باشد و حضور هیچ کودک کاری را در سطح شهر شاهد نباشیم. 

وی در رابطه با جزئیات افتتاح مجتمع شوق زندگی ویژه کودکان کار در شهر تهران گفت: در ماه‌های گذشته مجتمع شوق زندگی برای کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست در شهر تهران افتتاح شد و دستگاه قضایی نیز یک دادیار را به طور ویژه به منظور صدور دستورات لازم برای رسیدگی به وضعیت کودکان در این مجتمع مستقر کرد. 

صالحی اضافه کرد: بر اساس تجارب و نتایج مثبتی که از افتتاح این مجتمع حاصل شد بناست که مجتمع شوق زندگی ویژه کودکان کار نیز تا پایان سال جاری برای نگهداری از این کودکان در شهر تهران افتتاح شود تا به وظایف خودرا در راستای شناسایی، جذب و حمایت از کودکان کار اقدام نماید. 

دادستان تهران در رابطه با ساماندهی کودکان کار اتباع نیز ،وان کرد: اداره اتباع نیز باید به وظایف خود مطابق قانون عمل نماید و دستکاه قضایی نیز دستورات لازم و هماهنگی‌های لازم جهت طرد اتباع غیر مجاز و همچنین اتباعی که مرتکب جرم می‌شوند انحام خواهد داد. 

وی افزود: اتباعی که به هر طریق کودکان خود را وادار به کار می‌کنند در مرحله اول با اخذ تعهد کتبی آزاد و در صورت تکرار جرم برابر مقررات برای این افراد تصمیم اتخاذ خواهد شد.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/711565/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%B4%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%88-%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86