فرصت بازسازی پالایشگاه سینفوئگوس کوبا برای ایران

موضوع بازسازی پالایشگاه سینفوئگوس کوبا با ظرفیت ۶۵ هزار بشکه، اوایل ،دادماه مطرح شد و اکنون با آمدن مقامات کوبایی به ایران و مذاکرات صورت گرفته، احتمال ورود ایران به این حوزه افزایش پیدا کرده است.

به‌گزارش ایسنا، در ،ت سیزدهم سیاست بازارسازی در حوزه نفت مورد توجه قرار گرفت، در اردیبهشت‌ماه سال گذشته جواد اوجی، وزیر نفت در سفری که به ونزوئلا داشت، ۸ قرارداد و تفاهم‌نامه بین ایران و ونزوئلا در حوزه نفت و کشاورزی به امضا رساند که از جمله مهم‌ترین آن، قرارداد ۱۱۰ میلیون یورویی بازسازی و تعمیرات اساسی پالایشگاه ال‌پالیتو ونزوئلا بود که منجر به صادرات ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران به این پالایشگاه فراسرزمینی شد.

بعد از اجرای این قرارداد، رویترز در گزارشی اعلام کرد که ایران در حال افزایش عرضه نفت خام خود به ونزوئلا است و ماهانه ۴ میلیون بشکه نفت به پالایشگاه‌های این کشور صادر می‌کند.

بعد از موفقیت ،ت سیزدهم در بازارسازی نفت با روش ،ید تقاضا در پالایشگاه ال‌پالیتو، گام‌های بعدی نیز آماده برداشتن برای سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی در کشورهای آمریکای لاتین است.

در ،دادماه امسال نیز  رئیس جمهوری در راس هیئتی عالی‌رتبه عازم آمریکای لاتین شد و طبق مذاکراتی که آنجا صورت گرفت، قرار شد برای سهامداری در ۳ پالایشگاه جدید «سینفوئگس کوبا»، «رویای آرم، بولیوار نیکاراگوئه» و «کاردون ونزوئلا» اقدام شود که به بازارسازی برای صادرات ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت ایران منجر خواهد شد.

پالایشگاه سینفوئگس کوبا  یک تأسیسات مربوط به دوران شوروی سابق است که برای استفاده از نفت خام روسیه پیکربندی شده که بعداً توسط شرکت نفت ونزوئلا برای تبدیل روزانه ۶۵ هزار بشکه‌ نفت ونزوئلا به محصولات پالایش شده برای بازار داخلی و صادرات کوبا ارتقا یافت.

این پالایشگاه حاصل سرمایه‌گذاری مش، کوبا با ونزوئ،ت اما از آگوست ۲۰۱۷، پالایشگاه سینفوئگوس به ،وان یک نهاد کاملا ،تی کوبا فعالیت می‌کند. هم‌اکنون به دلیل فرسودگی توان عملیاتی این پالایشگاه به ۴۰ هزار بشکه کاهش یافته که ایران می‌تواند برای احیای آن و صادرات نفت خود اقدام کند.

همچنین در سفر میگل دیاز به ایران قرار شده که چند تفاهم‌نامه همکاری میان دو کشور امضا شود و بر اساس مذاکراتی که صورت گرفت نیز آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای نوسازی زیرساخت‌های انرژی در کوبا مطرح شده که به‌نظر می‌رسد عزم جدی برای بازسازی این پالایشگاه وجود داشته باشد.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/707823/%D9%81%D8%B1%D8%B5%D8%AA-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D9%84%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%81%D9%88%D8%A6%DA%AF%D9%88%D8%B3-%DA%A9%D9%88%D8%A8%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86