مدرسه رفتن لاکچری شد! | خبر خودرو

دیده‌بان: این روزها شهر پر از چهره‌هایی است که از دیدن بر،ب قیمت‌ها در فروشگاه‌های لوازم‌التحریر شوکه شده‌اند؛ والدینی که با فرزاندان خود برای ،ید مدرسه به بازار می‌روند اما پس از مواجهه با قیمت‌های نجومی ناچار به ،ید یک یا دو قلم کالای اساسی می‌شوند.

یکی از والدینی که برای ،ید لوازم‌التحریر به بازار بزرگ تهران رفته بود؛ به خبرنگار دیده‌بان ایران گفت:« یک میلیون تومان برای ،ید لوازم‌التحریر دخترم که ک، هشتم هست کنار گذاشته بودیم و از این یک میلیون تومان، هشتصدهزار تومان آن صرف ،ید دفتر شد و باقی نیز صرف ،ید خودکار رنگی، خداروشکر دخترم امسال نیازی به کوله‌پشتی و کتونی نداشت وگرنه نمی‌دانستیم از کجا باید تهیه می‌کردیم.»

بررسی‌های دیده بان ایران حاکی از آن است که اگر والدین بخواهند به رسم قدیم و از کتونی گرفته تا کوله پشتی و دفتر و مداد و خودکار تازه‌ای برای فرزند خود در شروع سال تحصیلی تهیه کنند، باید به طور میانگین ۶ میلیون تومان هزینه کنند.

میانگین قیمت کوله‌پشتی در بازار در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰هزار تومان است و برای ،ید یک کتونی متوسط نیز این روزها باید به طور میانگین دو میلیون و ۵۰۰هزار تومان هزینه کرد.

،ید حداقل هفت دفتر صد برگ در ازای هر دفتر صد ه،ومان نیز ۷۰۰هزار تومان به سبد هزینه‌ای خانوار اضافه می‌کند و ،ید مدادرنگی، لاک غلط گیر، خودکار و پاک‌کن روی هم‌رفته ۳۵۰ هزار تومان ،ن زده می‌شود.

بنابر گزارش دیده بان ایران؛ قیمت ،ید لباس فرم مدرسه از یک میلیون تومان تا یک میلیون و پانصد هزار تومان در مدارس ،تی متغیر است.

مدرسه رفتن لاکچری شد!

هزینه ،ید لوازم‌التحریر در حداقل‌ترین شکل ممکن چقدر است؟

در حداقلی‌ترین حالت، به طور میانگین ،ید یک کوله‌پشتی ۴۰۰هزار تومان، یک جفت کتونی ۴۰۰هزار توم،، ،ید هر عدد دفتر صد برگ ۴۱هزار تومان که به طور میانگین ،ید هفت عدد از آن‌ها ۲۸۷ هزار تومان هزینه می‌برد و ،ید مداد‌رنگی، لاک‌ غلط گیر، خودکار و پاک‌کن و مداد نیز ۳۰۰هزار تومان هزینه می‌طلبد که در نهایت در حداقلی‌ترین حالت ممکن تهیه لوازم‌التحریر برای کودک دبست، یک میلیون و ۳۸۰هزار تومان هزینه می‌برد که با احتساب لباس فرم این هزینه به ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان می‌رسد.

لوازم‌التحریر لاکچری دو برابر حداقل حقوق

با این‌حال در بهترین شکل ممکن باید گفت که هزینه ،ید لوازم‌التحریر سقف ندارد؛ میانگین قیمت کوله‌پشتی در بهترین شکل ممکن ۵ میلیون تومان است و میانگین قیمت کتونی مدرسه نیز در بهترین شکل ممکن ۷ میلیون تومان است و از طرفی ،ید دفتر‌هایی با جلد نفیس نیز هزینه زیادی را می‌طلبد.

بررسی‌های مید، دیده بان ایران حاکی از آن است که هر عدد دفتر جلد نفیس در بازار ۱۵۰هزار تومان قیمت دارد که در نتیجه آن ،ید هفت عدد دفتر برای گذراندن سال تحصیلی به تنهایی یک میلیون و ۵۰ هزار تومان هزینه می‌برد.

از طرفی قیمت مدادرنگی‌های وارداتی در بازار لوازم‌التحریر نیز بسیار بالا است و از یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان آغاز می‌شود و تا ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بالا می‌رود و به طور میانگین ،ید یک بسته مدادرنگی وارداتی در حداقلی‌ترین حالت ممکن بیش از یک میلیون تومان هزینه می‌برد.

،ید یک بسته خودکار ۸ رنگ ۱۴۸ هزار تومان، یک عدد پاک‌کن ۷۰ هزار تومان، یک عدد غلط گیر ۵۰ هزار تومان و ،ید یک عدد مداد نوکی ۲۰۰ هزار تومان هزینه می‌برد.

گفتنی است که برخی از انواع مدادنوکی در بازار از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت خورده‌اند.در نهایت باید گفت که هزینه ،ید لوازم التحریر در بهترین حالت ممکن بیش از ۱۴ میلیون تومان هزینه می‌برد که در کنار ،ید لباس فرم، این هزینه به بیش از ۱۵ میلیون تومان می‌رسد.

در کنار افزایش افسارگسیخه قیمت لوازم‌التحریر، بار شهریه مدارس بر دوش والدین سنگینی می‌کند و این در حالی است که قدرت ،ید مردم با رکوردشکنی‌های تورم کاهش چشمگیری در یک سال گذشته را تجربه کرده‌است.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/700565/%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D9%87-%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%84%D8%A7%DA%A9%DA%86%D8%B1%DB%8C-%D8%B4%D8%AF