واقعیت‌هایی درباره برف | خبر خودرو

برف در هفته گذشته مهمانِ شهر‌های زیادی بود و آن‌ها را سفیدپوش کرد. برف از آن پدیده‌هایی ا‌ست که بیشتر مردم در برابر آن صفر و صد هستند؛ یا عاشق برف هستند یا از برف و سرما و راه‌رفتن در آب و گل و یخ بیزارند. به‌هرحال برف یک پدیده علمی است و وقتی می‌بارد که آسمان و دما و هوا من، بارش باشد. البته شاعر‌ها هم برف را دوست‌دارند و تعریف و تشبیه‌های زیادی درباره آن وجود دارد. برای مثال صائب تبریزی می‌گوید: «در لحاف فلک افتاده شکاف/ پنبه می‌بارد از این کهنه لحاف» چند کشور آن‌طرف‌تر از ایران ی،ی در ژاپن هم برف در ادبیات، ،مه و مانگا‌های ژاپنی پدیده بسیار محبوبی ا‌ست. امروز می‌خواهیم  از دلایل علمی موضوعاتی بگوییم که به برف ربط دارند.

چرا برف، بو دارد؟!

یک روز سرد زمست، بیرون می‌روید و بویی به مشامتان می‌خورد. نمی‌تو،د آن بو را توضیح‌دهید، ولی می‌د،د که این فقط یک م،ی می‌تواند داشته‎باشد؛ برف. دانشمندان می‌گویند این خیال‌بافی نیست و هوا واقعا قبل از بارش برف بوی متفاوتی دارد. «پاملا دالتون» پژوهشگر می‌گوید: این رایحه را می‌توان در سه کلمه خلاصه کرد: هوای سرد، رطوبت و یک عصب تحریک‌شده در مغز. وقتی دمای هوا کم می‌شود مولکول‌های موجود در هوا کند شده و باعث می‌شود بعضی از بو‌ها تندتر نباشد. همچنین با بالا رفتن رطوبت هوا سیستم بویایی تقویت می‌شود و بینی آدم‌ها گرم و مرطوب‌تر از قبل است. درنهایت بوی برف با تحریک عصب سه‌قلوی مغز که بزرگ‌ترین عصب جمجمه است، برای مغز تفسیرمی شود.

تولد آدم‌برفی‌ها کی و کجا؟

تابه‌حال از خودتان پرسیدید که سروکله آدم‌برفی‌ها چطور پیداشد؟ اصلا ،ی از تاریخچه‌شان خبر دارد؟ ع،‌هایی از دهه ۱۸ میلادی وجود دارد که در آن چند آدم‌برفی‌ثبت شده‌است، اما باز هم تاریخ دقیقی از زمان تولد آدم‌برفی‌ها وجود ندارد. دوره‌ای در قرون وسطی آدم‌ها برای ساخت آدم‌برفی‌ها حسابی فکر می‌،د و مهارت به ،ج می‌دادند. ابزار زیادی نداشتند و برف مانند لوازم هنری رایگ، بود که آسمان برایشان تهیه‌می‌کرد. قدم‌زدن در بین آدم‌برفی‌های م،ادار تفریح زوج‌های جوان در ایتالیا بود و آن‌ها مثل یک گا،ی هنری آثار را تجزیه و تحلیل می‌،د. جالب است بد،د در سال ۱۴۹۴ میلادی میکل‌آنژ ۱۹ ساله با ساخت یکی از همین مجسمه‌های برفی شناخته و بعد‌ها به میکل‌آنژ معروفِ مجسمه‌ساز تبدیل شد.

 یخ‌ها و ،س‌های قطبی

تمام زندگی یک ،س قطبی حول برف و یخ در دریا و اقیانوس‌ها می‌چرخد. اگر یخ دریا ناپدید شود ،س‌های قطبی هم وجود نخواهند داشت. یخ برای زندگی ،س‌های قطبی ضروری است، چون یک ا،یستم کامل برای تغذیه ،س‌ها دارد. پلانکتون‌ها و مواد ریزمغذی در یخ‌ها زندگی‌می‌کنند، آن‌ها غذای فوک و ماهی‌ها می‌شوند و به این‌ترتیب یک زنجیره غذایی برای ،س‌ها به‌و‌جود می‌آید. بدن ،س‌ها برای زندگی در یخ ساخته شده‌است و شناگر، قوی هستند، ولی دانشمندان می‌گویند آن‌ها برای شنا باید انرژی زیادی مصرف‌کنند و بهتر است روی یخ‌ها پیاده‌روی‌کنند، اما در سال‌های گذشته یخ‌های قطبی بر اثر گرمایش جه، چند تکه شده و باعث ترس توله‌های جو، شده است که بدن ضعیفی دارند و هنوز لایه چربی عایق برای تحمل شنا در قطب را ندارند.

منبع: رو،مه ،اسان

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/715549/%D9%88%D8%A7%D9%82%D8%B9%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D9%81