چرخش ایران خودرو دیزل از زیان انباشته به سودآوری

وی در مورد برنامه صادرات ایران خودرو دیزل در سال ۱۴۰۱ با مجموع ارزآوری ۱۳۷۸۰ میلیون یورو، گفت: صادرات ۱۰۰ دستگاه واگن هود با ارزآوری ۴۶۲۴ میلیون یورو، ۵۰ دستگاه اتوبوس شهری با ارزآوری ۶۲۴۳ میلیون یورو، ۵۰ دستگاه مینی بوس با ارزآوری ۱۵۲۶ میلیون یورو و ۵۰ دستگاه کامیونت با ارز آوری ۱۳۸۷ میلیون یورو مد نظر قرار گرفته است.

مدیرعامل ایران خودرو دیزل در مورد چگونگی تغییر وضعیت این شرکت از زیان‌دهی به سودآوری، گفت: برای اصلاح وضعیت شرکت ایران خودرو دیزل هدف‌گذاری و تحقق شاخص های هشت‌گانه رشد تیراژ تولید، افزایش سهم بازار، ارتقای کیفیت محصولات و خدمات، توسعه محصولات، بهبود وضعیت سود و زیان و اصلاح ساختار مالی، جذب نیروی انس، و احیای بازارهای صادراتی مد نظر قرار گرفت.

افزایش فروش تا کاهش تعهدات معوق
مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل با مقایسه آمار فروش محصولات ایران خودرو دیزل طی شش ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، گفت: میزان فروش محصولات ایران خودرو دیزل در این بازه زم، معادل ۳.۴۳ برابر رشد داشته است به نحوی که این آمار فروش از ۳۳.۲۵۹ میلیارد ریال به ۱۱۴.۱۶۲ میلیارد ریال افزایش یافته است. این در حالی است که میزان فروش این شرکت در سال ۱۳۹۹ معادل ۴۰.۴۴۰ میلیارد ریال و در سال ۱۴۰۰ معادل ۱۱۱.۰۷۱ میلیارد ریال بوده است.

به گفته وی، روند تحویل خودرو به مشتریان و کاهش تعهدات معوق در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ نیز رو به بهبود بوده، به گونه‌ای که تعداد خودروهای تحویلی در ماه به مشتریان از ۶۴۶ دستگاه در اسفندماه ۱۳۹۹ به ۹۵۰ دستگاه در اسفندماه ۱۴۰۰ و ۱۵۰۳ دستگاه در شهریورماه سال ۱۴۰۱ افزایش یافته است.

بازگشت به بازارهای صادراتی
جواد توسلی مهر، برنامه ریزی برای بازگشت به بازارهای صادراتی قبلی و راه‌یابی به بازارهای صادراتی جدید را از جمله رویکردهای این گروه خودروسازی دانست و گفت: در حوزه کشورهای آسیای میانه چند دستگاه اتوبوس آتروس صادر شده و درخواست ،ید ۱۱۲ دستگاه کامیون ۲۶۲۴ از سوی کشور روسیه ارایه شده است. همچنین اعلام آمادگی شرکت های روسی برای عقد قرارداد ،ید کشنده آتامان، برگزاری نمایشگاه در کشور روسیه و پیشنهاد برگزاری نمایشگاه در کشور ،منستان و همچنین امضای تفاهم نامه صادرات محور به کشور روسیه توسط شرکت محورخودرو از جمله این اقدامات بوده است.

به گزارش بازار، بررسی وضعیت شرکت ایران خودرو دیزل نشان می‌دهد این شرکت در شرایطی که با زیان انباشته بالا مواجه بوده و تلاش می‌کرد با فروش برخی دارایی‌ها و یا قرض از شرکت مادر منابع مالی مورد نیاز برای پرداخت حقوق پرسنل خود را تامین کند، موفق شده تا ظرف مدت کوتاهی با اصلاح ساختار مالی، افزایش تیراژ تولید و عدم تولید خودروهای ناقص به سوددهی برسد.

این شرایط موجب شده تا زیان انباشته این شرکت به صفر نزدیک شده و بازده سهام شرکت افزایش یابد. واکاوی دلایل چرخش شرکت ایران خودرو دیزل از زیان انباشته به رشد تیراژ تولید و سوددهی می‌تواند الگویی برای توسعه سایر شرکت های خودروسازی کشور باشد.

اشتغال‌زایی برای ۴۷ هزار و ۶۰۰ نفر
به گفته مدیر عامل ایران خودرو دیزل در حوزه منابع انس، نیز طی سال ۱۴۰۱ برنامه ریزی برای ایجاد اشتغال برای بیش از ۴۷.۶۰۰ نفر در کل کشور به طورمستقیم و غیر مستقیم هدف‌گذاری شده که از این میزان حدود ۴۰ هزار اشتغال غیر مستقیم و حدود ۷۶۰۰ اشتغال مستقیم در گروه صنعتی ایران خودرو دیزل در ۱۸۰ تامین کننده زنجیره تامین، شرکت های تابعه و شرکت ایران خودرو دیزل مد نظر قرار گرفته است.

توسلی مهر همچنین از استخدام حدود ۲۳۰۰ نفر طی دوره زم، آبان ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۱ در شرکت ایران خودرودیزل خبر داد.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65344582/%DA%86%D8%B1%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%DB%8C%D8%B2%D9%84-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A2%D9%88%D8%B1%DB%8C

مدیرعامل ایران‌خودرو دیزل در مورد صادرات محصولات به کشورهای حوزه خلیج ، و آفریقا، افزود: در حوزه خلیج ، مذاکره با نماینده سابق ،ستان و آمادگی برای شروع صادرات محصولات به این کشور، مذاکره با شرکت کویتی برای ارسال شاسی نردب، محصولات واگن هود و در حوزه آفریقا، فروش و ارسال کامیون واگن هود، درخواست ،ید ۱۰۰ دستگاه کشنده ۲۶۳۰ با موتور OM۳۵۵ گازسوز، درخواست ،ید ۴۵ دستگاه کشنده فوتون و اعلام نیاز ،ید شرایطی ۵۰۰ دستگاه اتوبوس از کشور نیجریه از جمله این درخواست ها بوده است.