برقراری درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تاکید بر برقراری درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال در مراکز درم، ،تی و دانشگاهی، در عین حال آ،ین وضعیت درمان و تولید داروی ایر، بیماران SMA را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌الهی در «ملاقات چهره به چهره نمایندگان اقشار مردمی با وزیر بهداشت» که امروز، یکشنبه (۱۶ اردیبهشت) در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: اقدامات متعددی توسط ،ت مردمی سیزدهم در حوزه سلامت انجام شده و این انتظار وجود دارد که رسانه‌ها به ویژه صداوسیما به تبیین دستاوردها بپردازند.

راه‌اندازی ۱۵۰۰۰ تخت بیمارست، جدید تا پایان امسال

وی بیان اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارست، در ،ت سیزدهم افزایش یافته، گفت: ۱۶ هزار تخت به ظرفیت تخت‌های بیمارست، کشور اضافه شد که معادل ۲۰ درصد تخت‌های بیمارست، کشور است. و، بهداشت در نظر دارد که ۱۵ هزار تخت دیگر تا پایان سال جاری به ظرفیت تخت‌های بیمارست، اضافه کند.

برنامه‌ریزی افزایش خانه‌های بهداشت

وزیر بهداشت با بیان اینکه تعداد خانه‌های بهداشت تا پایان سال جاری به ۴۴۰۰ مورد می‌رسد، افزود: ۱۷۰۰ مورد به ظرفیت خانه‌های بهداشتی کشور اضافه کردیم و در نظر داریم که با افزایش ۲۷۰۰ مورد دیگر تا پایان سال جاری، تعداد خانه‌های بهداشت را به ۴۴۰۰ مورد برس،م.

وی ادامه داد: دستگاه‌های مانند ام‌آرآی در شبکه درم، کشور توزیع شده است. همچنین ۱۰ هزار پزشک و دندانپزشک در شبکه درم، در حال خدمت‌رس، هستند. بررسی‌ها بیانگر این است حدود ۲۸۰۰ متخصص در کشور به ارائه خدمات می‌پردازند.

وزیر بهداشت درباره تعداد مراکز آموزشی گفت: ۱۵۰ مرکز آموزشی در کشور وجود دارد و ۱۲۰ مرکز نیز در حال ساخت هستند.

وضعیت افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی

عین‌الهی با اشاره به افزایش ظرفیت رشته‌های پزشکی گفت: ،ت سیزدهم نسبت به افزایش ظرفیت رشته‌های تخصصی اقدام کرده است؛ به نحوی که ظرفیت دوره دستیاری تخصصی و دوره دستیاری فوق تخصصی به ترتیب ۶۵ و ۵۰ درصد افزایش یافته است. همچنین ظرفیت دوره فلوشیپ نیز ۲۵ درصد افزایش یافته است. ظرفیت رشته پزشکی عمومی نیز در ،ت سیزدهم معادل ۱۲هزار مورد است.

وزیر بهداشت با اشاره به وضعیت نسخه‌نویسی الکترونیک در کشور نیز گفت: پیش از ،ت سیزدهم، نسخه الکترونیک فقط به صورت ۱۰ درصد در کشور اجرا می‌شد اما این میزان در ،ت کنونی به مرز ۹۰ درصد رسیده است.

برقراری درمان رایگان کودکان زیر ۷ سال

عین‌الهی با بیان اینکه درمان کودکان کمتر از ۷ سال در مراکز درم، ،تی و وابسته به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی به صورت رایگان است، اظهار کرد: اگرچه در شرایط تحریم قرار داریم اما درمان کودکان کمتر از ۷ سال را رایگان کرده‌ایم. سلامت در کودکان از اهمیت فراو، برخوردار است؛ به ،وان مثال اگر مشکلی مانند تنبلی چشم در کودکان در زمان من، تشخیص داده نشود تا پایان عمر دچار تنبلی چشم می‌شود. ما با اجرای این طرح در زمینه خیرخواهی برای مردم گام برداشته‌ایم.

اهمیت افزایش بودجه صندوق حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج

وی با اشاره به ایجاد صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج گفت: هنگامی که این صندوق تاسیس شد ۵ همت (هزار میلیارد تومان) برای این صندوق در نظر گرفتند و بودجه تخصیص یافته به این صندوق در سال گذشته به مرز ۷ همت رسید. امیدواریم که بودجه این صندوق با توجه به گسترش حمایت‌ها، بیشتر شود.

بیمه رایگان ۵ دهک اول درآمدی

وزیر بهداشت ادامه داد: ۵ دهک پایین جامعه به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرارگرفته‌اند. همچنین ۵۷ مرکز درمان نازایی در کشور به صورت رایگان به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه ۱۴۰۰ شرکت دانش‌بینان در کشور فعالیت می‌کنند، گفت: تعداد شرکت‌های دانش بنیان در ،ت سیزدهم ۱۴۰۰ مورد رسیده است در حالی که این تعداد در گذشته معادل ۷۰۰ مورد بود. این شرکت‌ها حدود ۴۰ درصد از تج،ات پزشکی را تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع جزو ابداعات جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید، افزود: ما در نظر داریم که هر ایر، با یک کد ملی تحت نظر یک حامی سلامت قرار گیرد. برنامه نظام ارجاع و سلامت خانواده را با حضور ۲۰ کشور جهان رونمایی کردیم. اگر خواهان داشتن جامعه سالم هستیم باید خانواده سالم داشته باشیم.

وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری پویش سلامت در سال گذشته گفت: ۴۶ میلیون نفر در پویش سلامت و، بهداشت شرکت ،د که یک رقم فوق‌العاده به حساب می‌آید. آمار و ارقام پویش سلامت بیانگر این است که ۸۸۰ هزار نفر از شرکت‌کنندگان در این پویش به بیماری دیابت و ۴۶۰ هزار نفر به فشار خون مبتلا بودند اما از بیماری خود مطلع نبودند. همچنین ۸ میلیون نفر نیز مشکوک به دیابت و ۴ میلیون مشکوک به فشار خون بودند اما از این مورد اطلاعی نداشتند.

برنامه و، بهداشت برای پویش ملی سرطان

وی ادامه داد: در نظر داریم ۲ پویش دیگر برگزار کنیم. پویش ملی سرطان و پویش ملی سلامت کودکان جزو پویش‌های آتی و، بهداشت به حساب می‌آید. ما با پویش سرطان در نظر داریم از سرطان‌هایی مانند سرطان ، در ،ن و برخی سرطان‌ها در مردان پیشگیری کنیم. بررسی‌ها بیانگر این است برخی والدین نیز از بیماری فرزندان خود خبر ندارند.

وزیر بهداشت در پاسخ به درخواست رئیس هیات‌مدیره بیماری‌های نادر ایران در خصوص حمایت از بیماری‌های نادر و نقش انجمن‌ها در این زمینه گفت: ۲۲هزار عضو هیات‌علمی در ۷۰ دانشگاه و دانشکده علوم‌پزشکی مشغول به فعالیت هستند. اساتیدی که عضو کمیته علمی هستند در خصوص مسائل مختلف به ارائه نظرات تخصصی می‌پردازند؛ به طور مثال، این گروه‌های تخصصی می‌گویند که بهترین دارو برای درمان یک بیماری چیست؛ همانطور که در دوران پاندمی کرونا عمل ،د.

ورود داروی ایر، بیماران SMA به بازار؛ بزودی

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به درخواست‌های فرناز پورکاوه، مدیرعامل انجمن بیماران SMA گفت: بیماران SMA جزو دغدغه‌ها و غم‌های جامعه پزشکی به حساب می‌آیند. این گروه از بیماران دچار اختلالات ژنتیکی عضل، می‌شوند و عضلات آنها از پشتیب، عصبی برخوردار نیست. شدت بیماری بیماران SMA ی،ان نیست بیماران دارای درجات مختلفی از این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه یک کار تحقیقاتی مطالعاتی در خصوص بیمارانSMA در حال انجام است، افزود: فاز اول این طرح مطالعاتی مختص افراد زیر ۱۰ سال بود که ۲۳۰ نفر در این طرح مطالعاتی شرکت ،د.  ۱۳۷ نفر نیز در فاز دوم طرح تحقیقاتی و، بهداشت شرکت کرده‌اند که گروه سنی ۱۰ تا ۲۰ سال هستند.

وی درباره حمایت‌ها از بیماران SMA گفت: پیش از ،ت سیزدهم، بیمارانSMA از هیچ حمایتی برخوردار نبودند؛ به نحوی که وزیر بهداشت وقت در ،ت گذشته، موضوع تحت حمایت نبودن این گروه از بیماران را در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام کرد.

وزیر درباره تولید داروی بیماران SMA در کشور گفت: یک شرکت دانش بنیان در زمینه تولید داروی بیماران SMA گام برداشته است و این دارو به زودی وارد بازار می‌شود.

حیدر محمدی – رئیس سازمان غذا و دارو نیز درباره آ،ین وضعیت تولید داروی بیماران SMA در این جلسه گفت: رئیس‌جمهور، موضوع حمایت از بیمارانSMA را در سال ۱۴۰۰ مطرح کرد. پس از اینکه متخصصان سازمان غذا و دارو، طرح‌های اولیه این دارو را تایید ن،د نسبت به ورود ۲ محموله دارو اقدام کردیم و بر اساس اولویت میان بیماران ت،یم شد. در حال حاضر, محموله دوم داروی این گروه از بیماران به صورت خوراکی و تزریقی وارد شده و در اختیار بیماران قرار گرفته است.

وی ادامه داد: یک شرکت دانش بنیان در زمینه تولید داروی بیماران SMA گام برداشته است و طبق موارد اعلام شده این دارو تا پایان ،داد ماه وارد بازار می‌شود. در حال حاضر، این دارو به میزان آزمایشگاهی تولید شده و اگر نتایج نهایی این دارو اثربخش باشد وارد مرحله تولید صنعتی می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره توزیع داروی بیماران SMA تولید داخلی گفت: سازمان غذا و دارو فقط نسبت به تولید دارو تصمیم‌گیری می‌کند اما نحوه چگونگی توزیع آن بر عهده معاونت درمان است.

در ادامه دکتر بهرام عین‌الهی – وزیر بهداشت درباره درمان بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج گفت: تکلیف و شرایط بیماران کمتر از ۷ سال به طور کامل مشخص است؛ چرا که درمان این گروه سنی به صورت رایگان است. شورای عالی بیمه که با حضور سازمان‌های بیمه‌گر برگزار می‌شود درباره چگونگی تحت پوشش قرار دادن بیماری‌ها تصمیم‌گیری می‌کند و در اختیار و،خانه نیست.

عین‌الهی درباره افزایش درمان‌های تحت پوشش بیمه نیز گفت: حدود ۳۳۰ قلم دارو که پیش از این تحت پوشش بیمه نبودند در ،ت سیزدهم تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند.

وی درباره ضرورت غربالگری برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های نادر گفت: مراکز ژنتیک که بسیار پیشرفته هستند در جهت غربالگری بیماری‌های نادر گام برمی‌دارند تا پیش از تولد یک فرد از احتمال ابتلا به بیماری نادر مطلع شوند. به طور مثال، در این زمینه یک مرکز بسیار پیشرفته در کنار بیمارستان طالق، قرار دارد.

عین‌الهی همچنین در پاسخ به پرسش زهرا فتاحی، نماینده تشکل مردمی با موضوع رصد مسائل درباره وضعیت پوشش پرسنل و مراجعان به مراکز درم، گفت: مردم در زمینه ارائه تخلفات می‌توانند فعالیت داشته باشند و تخلفات را گزارش دهند. سامانه تلفنی ۱۹۰ برای ثبت تخلفات است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه «شورای عالی کرامت» و «شورای عالی انطباق» درباره حجاب فعالیت می‌کنند، گفت: معاونت فرهنگی و دانشجویی و، بهداشت به عضویت کمیسیون ماده ۲۰ درآمده است. موارد مربوط به حجاب جزو اعتباربخشی مراکز به حساب می‌آید و اگر مجموعه‌ای نسبت به رعایت حجاب تخلف کند در پرونده اعتباربخشی آن مرکز لحاظ می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره تخلفات احتمالی کادر درمان نیز گفت: متخلف در تمام گروه‌های اجتماعی وجود دارد اما اغلب افراد کادر درمان جزو افراد شایسته جامعه هستند. جامعه درم، کشور در دوران کرونا ۳۰۰ شهید به کشور تقدیم ،د.

اصول پوشش در داروخانه‌ها

همچنین دکتر حیدر محمدی – رئیس سازمان غذا و دارو درباره رسیدگی به وضعیت حجاب در داروخانه‌ها گفت: سازمان غذا و دارو از نخستین مجموعه‌هایی بود که به موضوع رعایت پوشش ورود کرد و به همین دلیل اصول رعایت پوشش در داروخانه را ابلاغ کرد.

محمدی ادامه داد: اگرچه اصول مربوط به پوشش در داروخانه‌ها ابلاغ شده اما ناهنجاری‌هایی در این زمینه گزارش می‌شود. موضوع رعایت هنجارها جزو مواردی است که در مواردی مانند سهمیه داروخانه‌ها نقش دارد. اگر یک داروخانه نسبت به رعایت هنجارها اقدام نکند در وهله نخست تذکر داده می‌شود و اگر تذکر تاثیری نداشته باشد موارد بازدارنده در خصوص داروخانه متخلف اجرا می‌شود. اگر موارد بازدارنده نیز مثمر ثمر نباشد متخلفان به مراجع قانونی معرفی می‌شوند.

بهرام عین‌الهی – وزیر بهداشت در ادامه صحبت‌هایش درباره تزریق وا،ن‌های روتاویروس و پنوموکوک در کودکان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران از منظر تزریق وا،ن‌های روتاویروس و پنوموکوک جزو کشورهای پیشرفته به حساب می‌آید. وا،ن‌هایی مانند فلج اطفال، سرخک، دیفتیری و سایر بیماری‌ها در سبد وا،ن‌های تزریقی کشور وجود دارد که به تازگی دو وا،ن پنوموکوک و روتاویروس به آن اضافه شده‌اند. دو شرکت دانش بنیان در زمینه تولید وا،ن‌های روتاویروس و پنوموکوک گام برداشته‌اند؛ در چنین شرایطی امکان تزریق وا،ن داخلی وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسش وضعیت سقط جنین به صورت غیرقانونی نیز گفت: و، بهداشت نسبت به این موضوع حساس است و این موضوع را در کانون توجه خود قرار داده است.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به خواسته‌های رضا بهزاد – نماینده انجمن بیماران دوشن گفت: بیماران دوشن دچار ضعف عضل، می‌شوند و گاهی اوقات بیماری آنها افزایش یافته و تا سطح قلب می‌رسد.

عین‌الهی با اشاره به سبقه خود در زمینه به کارگیری سلول‌های درم، در درمان بیماری‌ها گفت: من و مرحوم کاظمی آشتی، در زمینه درمان جانبازان که دچار نوعی آسیب چشمی شده بودند ورود کردیم و نتیجه گرفتیم. پژوهشگاه رویان در زمینه سلول‌های درم، برای درمان بیماری‌ها ورود کرده است.

وی افزود: موضوع به کارگیری سلول بنیادی برای درمان بیماران دوشن می‌تواند در کانون توجه قرار گیرد.

وزیر بهداشت همچنین در پاسخ به درخواست قباد هرمزی‌نژاد – درباره وضعیت پوشش بیمه تکمیلی آتیه‌سازان در بیمارستان چشم پزشکی نور اظهار کرد: بیمارستان نور که یک بیمارستان خصوصی به حساب می‌آید با بیمه آتیه‌سازان حافظ قرارداد نبسته است و به همین دلیل خدمات این مرکز تحت پوشش بیمه آتیه سازان قرار نمی‌گیرد. بیمار شما که دچار آسیب‌های چشمی ناشی از بیماری دیابت است برای برخورداری از خدمات درم، به بیمارستان فارابی مراجعه کند.

وی با بیان اینکه بیمه‌های تکمیلی زیر نظر و، اقتصاد هستند، افزود: بیمه سلامت زیر نظر و، بهداشت قرار دارد. بیمه‌ها اظهار می‌کنند که به هنگام مراجعه بیمار قابلیت پرداخت پول را ندارند؛ چرا که مراحل اداری و اسناد مربوط به بیماران باید تکمیل شود. بنابر اظهار نظر بیمه‌ها، پرداخت پول در مدت زمان سه ماه بسیار عادی است.

عین‌الهی با بیان اینکه من بر این باور هستم که نباید نیازی به بیمه تکمیلی داشته باشیم، گفت: بیمه‌های پایه باید آنقدر قوی باشند که تمام خدمات را تحت پوشش قرار دهند. در حال حاضر، بیمه‌های تکمیلی با بیمارستان‌ها قرارداد نمی‌بندند و فقط با مراکز خصوصی قرارداد می‌بندند. اگر همان هزینه‌ای را که به بیمه‌های تکمیلی پرداخت می‌کنند در اختیار ما قرار دهند حاضر هستیم که درمان را به صورت رایگان ارائه دهیم.

دیابت در کانون توجه و، بهداشت

وی با بیان اینکه بیماران دیابتی در کانون توجه و، بهداشت قرار گرفته‌اند، افزود: برخی داروهای بیماران دیابتی بسیار گران هستند اما تحت پوشش بیمه‌ای قرار گرفته‌اند.

در همین راستا دکتر محمد مهدی ناصحی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایر،ان نیز در تماس تلفنی در این برنامه اظهار کرد: قرارداد بیمه آتیه سازان با صندوق بازنشستگی به صورت کارمزدی است. منظور از قرارداد کارمزدی این است که بیمه آتیه‌سازان نسبت به بررسی پرونده‌های بیماران اقدام می‌کند و پس از اینکه پرونده‌ها مورد بررسی قرار گرفتند به صندوق بازنشستگی ارسال شده و هزینه‌ها توسط صندوق پرداخت می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایر،ان درباره میزان بدهی‌های صندوق بازنشستگی کشوری به بیمه آتیه سازان گفت: میزان بدهی این بیمه معادل ۲۰۰۰ میلیارد تومان است. متاسفانه موسسات در زمینه پرداخت‌ها همکاری نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه بیمه آتی سازان به صورت ۱۰۰ درصدی برای بیمه سلامت است، گفت: آتیه سازان یک بیمه تکمیلی و تنظیم کننده بازار است و کانون بازنشستگان کشوری و صندوق بازنشستگان کشوری به ،وان کانون‌های اصلی ما به حساب می‌آیند. بررسی‌ها بیانگر این است که یکی از کانون‌های طرف قرارداد، میزان بدهی‌های خود را به موقع پرداخت می‌کند و این فاصله ۳ ماهه است.

ناصحی درباره قرارداد بیمه آتیه‌سازان با صندوق بازنشستگی کشوری گفت: نوع قرارداد ما به صورت کارمزدی است. صندوق بازنشستگی کشوری فقط ۷ درصد برای بررسی پرونده‌ها به ما پرداخت می‌کند؛ به دلیل بدهی ۲۰۰۰ میلیارد توم، خود، پیشنهاد واگذاری هتل صندوق بازنشستگی در شهر مشهد را مطرح کرده‌اند. لازم است مشکلات صندوق بازنشستگی برطرف شود و در غیر این صورت در پوشش‌ها دچار مشکل می‌شویم؛ به دلیل بدحسابی صندوق بازنشستگی هیچ بیمه تکمیلی دیگری آنها را تحت پوشش خود قرار نمی‌دهد.

منبع: http://khabark،dro.com/fa/news/720254/%D8%A8%D8%B1%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%88%D8%AF%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DB%B7-%D8%B3%D8%A7%D9%84